A mikoterápia egyre növekvő népszerűsége

A mikoterápia egyre növekvő népszerűsége

A mikoterápia egy integratív egészségügyi gyakorlat, amely a gombafélék családjába tartozó növényeket és származékaikat – vagy egyszerűen fogalmazva gyógygombákat – használ. Ezt a kifejezést a Hifas da Terra biotechnológiai kutatók alkották meg 2006-ban, és azóta világszerte a gombaterápiák elismert kifejezésévé vált. Ezeknek a gombáknak és frakcióiknak különféle megelőző és integratív terápiás alkalmazásai vannak, amelyek támogatást nyújtanak a különböző patológiákhoz.

A gyógygombákat a különböző kultúrák évszázadok óta nagyra értékelik előnyeik miatt. Például a Ganodermát tonikként és különféle patológiák kezelésére használják, beleértve a krónikus hepatopathiát, a magas vérnyomást, a neuraszténiát, a szorongást, az álmatlanságot, a hörghurutot, a gyomorfekélyt, a cukorbetegséget és a rákot Kínában, Japánban, Koreában és más ázsiai országokban több mint 2,000 éve [1]. Eközben az ájurvédikus gyakorlatok hasonlóan tisztelik a gombákat holisztikus táplálkozásuk és egészségügyi előnyeik miatt.

Napjainkban egyre több tudományos bizonyíték jelenik meg ezeknek a hagyományos gyógyszereknek a hatékonyságáról, amelyek valójában természetes tápanyagok. Ezek a tanulmányok azt mutatják, hogy a gombák valóban erős bioaktív anyagok termelői, amelyek támogathatják az egészséget és a jólétet. Egyetlen gyógygombafaj több száz bioaktív vegyületet tartalmazhat, hipolipidémiás, immunmoduláló és akár daganatellenes aktivitással.

A mikoterápia minden bizonnyal izgalmas perspektívákat kínál a betegközpontú, megelőző egészségügyi ellátás felé való elmozdulásra. Itt áttekintést adunk a bizonyítékokról, és megvitatjuk, hogy a mikoterápia miért az egyik leginnovatívabb eszköz az integratív terápiában manapság.

Az integratív és innovatív protokollok megváltoztatják az egészségügyet

Egészen a közelmúltig a nyugati világban sok egészségügyi szakember a test reduktív szemléletét követte. Vagyis az orvostudomány a betegségre összpontosított annak alkotórészeiben, nem pedig az egész egészségére. Ma már az egészségügyi szakemberek egyre inkább felismerik az egészség holisztikus megközelítésének előnyeit, amelyek a megelőző ellátásra és a jólétre összpontosítanak, mint a kezelésre. Az ősi tudományágakból, például a hagyományos és az ájurvédából ihletet merítve ez a váltás az ellátás pluralistább, betegközpontúbb megközelítését jelzi.

Hasonlóképpen, ezek a tudományágak segíthetnek enyhíteni a hagyományos orvosi kezelések által kiváltott mellékhatásokat. Ezek a megközelítések – amelyeket az integratív orvoslás kifejezés alatt foglalnak el – nem utasítják el a hagyományos orvoslást, és nem alkalmaznak kritikátlanul alternatív módszereket. Ehelyett elismeri, hogy az orvostudománynak mindig nyitottnak kell lennie az új kutatásokra, függetlenül annak biológiai, kulturális vagy filozófiai alapjától. Ez megnyitja az egészségügyi gyakorlatot a wellness új paradigmái előtt, javítva a betegek életminőségét.

Általánosságban elmondható, hogy az integratív terápia két fő tudományágra oszlik: elme-test terápiákra és természetes termékekre. Az elme-test terápiák olyan manipulatív technikákat tartalmaznak, mint a masszázs és a csontkovácsok, valamint a spirituális gyakorlatokat, mint a jóga vagy a tai chi. Eközben a természetes termékek étrend-kiegészítők és táplálkozási programok. A mikoterápia ebbe a második kategóriába tartozik az általános egészség és jólét elősegítése érdekében.

A hagyományos fitoterápiával vagy vitamin-ásványi anyag-kiegészítéssel ellentétben a mikoterápia a természetben előforduló fitokemikáliákat, vitaminokat és ásványi anyagokat kínál egyetlen forrásból. Ez különösen előnyös az intenzív orvosi kezelésben, például kemo- vagy sugárkezelésben részesülő betegek számára, akiknek nem toxikus, inert oldatokra van szükségük a másodlagos kezeléshez.

Feltörekvő bizonyítékok a mikoterápia hatékonyságára

Most egyre több kutatás jelenik meg a mikoterápia alátámasztására. Ez különösen fontos a krónikus betegségben szenvedő betegek számára. Például a Pekingi Normál és a Hongkongi Baptista Egyetem tudósai nagyszabású tanulmányt végeztek a Ganoderma, Chaga, Coriolus és Maitake gombák krónikus bélpanaszokban szenvedő betegekre gyakorolt hatásáról. Az eredmények figyelemre méltóak voltak: a bélben jelentősen megnőtt a mikrobiális diverzitás és lokalizált gyulladáscsökkentő válasz [2].

Ezenkívül ezek az előnyök messze túlmutatnak az emésztőrendszeren. Például egy nemrégiben készült tanulmány meggyőző bizonyítékokat mutatott be arra vonatkozóan, hogy a mikoterápia jelentős előnyökkel jár a krónikus fáradtsággal élő betegek számára. Egy sportteljesítménysel kapcsolatos tanulmányban kimutatták, hogy a Cordyceps és a Reishi gomba megvédi a sportolókat a nem funkcionális túlterheléstől (NFO) és a túledzettségi szindrómától (OTS). Ezt a kerékpárosok nyálkortizol- és tesztoszteronszintjével mérték [3].

A mikoterápia holisztikus egészségügyi előnyeinek talán legmeggyőzőbb bizonyítéka azonban a gyógygombák és bioaktív immunszabályozó termékeik által biztosított immunmoduláló hatás [4]. Más immunológiai stratégiákkal ellentétben az immunmoduláció abból áll, hogy „katonákat és tábornokokat” biztosítunk immunrendszerünknek, hogy megszervezhesse a vírusok vagy rákos sejtek elleni küzdelmet. Ebben az értelemben a gyógygombán alapuló táplálék-kiegészítők különböznek a gyógyszerektől, mert segítik a szervezetet a rendezett válaszadásban. Ezenkívül ezeknek a vegyületeknek a bioaktív potenciálját néhány figyelemre méltó kontextusban bizonyították, beleértve az onkológiát is.

Az egyik ilyen példa egy 1. fázisú klinikai vizsgálat, amelyet emlőrákos nőkön végeztek. A tanulmányban a kutatók a Trametes versicolor vagy a pulykafarok gomba töredékét alkalmazták. Ezt követően a kutatók megnövekedett limfocitaszámot, megnövekedett természetes gyilkos sejtek funkcionális aktivitását és a CD8 (+) T-sejtek és a CD19 (+) B-sejtek dózisfüggő növekedését rögzítették, ami arra utal, hogy ez a mikoterápiás protokoll jelentős előnyökkel járhat az immunhiányos emlőrákos betegek számára [5].

Jelenlegi pillanatunkban azonban talán a legrelevánsabb a mikoterápia immunmoduláló hatásának kutatása a COVID-19-ben. A Hifas da Terra által egy madridi idősek otthonában végzett tanulmányban a COVID-19-cel diagnosztizált, átlagosan 87,2 éves lakosokon a halálozási arány 24,1%-ról 1,4%-ra csökkent, miután gombás táplálékkiegészítőket kaptak. Hasonlóképpen, az előírt protokollt követő betegek több mint 88% -a nem mutatott meg a COVID-19-hez kapcsolódó szövődményeket, és egyikük sem igényelt felvételt az intenzív osztályra (a kórházi felvétel 27% -ról 12.3% -ra csökkent). Ezek az első eredményei annak a tanulmánynak, amelyet most más ápolási otthonokra is kiterjesztenek, hogy megerősítsék a mikoterápia hatékonyságát szélesebb populációban [6].

Az elme és a test általános előnyei

A gyógygombák immunológiai tulajdonságai azt jelentik, hogy a mikoterápia nemcsak a kezelés támogatására hasznos, hanem az általános egészségre is jelentős előnyökkel jár. Például az olyan fajták, mint a Royal Sun Agaricus, gazdagok proteoglikánokban, az immunrendszer egészsége szempontjából fontos fehérjefajtákban. A béta-glükánok és lipidek, köztük a linolsav és a foszfolipidek mellett ez a fajta antiallergén- és immunstimuláló tulajdonságokkal rendelkezik [7].

További példa a Ganoderma vagy Reishi gomba. A keleti gyógyászati gyakorlatban a „halhatatlanság gombájaként” emlegetett Reishi bizonyos egyedi vegyületei lenyűgöző gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. Sőt, úgy gondolják, hogy az egyik legerősebb természetes antioxidáns, amely a sejtek oxidációjának és öregedésének elsődleges okára hat [8]. Hasonlóképpen, ismert, hogy jelentős antidepresszáns hatásuk van, különböző tanulmányok kimutatták a hangulatjavító hatást [9].

A mikoterápia mentális és érzelmi egészségügyi előnyeit más fajoknál is kimutatták. Például a Hericium erinaceus, egy jól ismert ehető gomba, különféle biológiai aktivitásokkal rendelkezik. Egy nemrégiben depresszióban és alvászavarban szenvedő női betegeken végzett vizsgálatban kimutatták, hogy a H. erinaceus kivonata serkenti az idegnövekedési faktor (NGF) szintézisét, amely befolyásolja az agyműködést és az idegrendszert. Az eredmények azt mutatták, hogy a H. erinaceus bevitele NGF-fokozó hatása révén csökkentheti a depressziót és a szorongást [10].

A mikoterápia jövője

A mikoterápia előnyeire vonatkozó bizonyítékok egyre szaporodnak. Ma már egyre inkább elfogadják az orvosi közösségben, hogy az olyan integratív protokollok, mint a mikoterápia, jelentős előnyökkel járnak. Ez tükröződik az orvosi egyetemeken a képzés növekvő elérhetőségében; egy 2013-ban végzett felmérés szerint 13 amerikai orvosi iskola kínált ösztöndíjat az integratív orvoslás területén.

Ennek az az oka, hogy a bizonyítékok kétségtelenül meggyőzőek. A krónikus betegségek és a másodlagos betegségek hatásainak kezelésével kapcsolatban a kutatások kimutatták, hogy a mikoterápiás protokollok javíthatják a betegek életminőségét. Sőt, a betegek nagyra értékelik ezt a megújult figyelmet az általános jólétre; Ahelyett, hogy pusztán tünetként kezelnék őket, az integratív terápiák a testet egy egész rendszerként pozícionálják. Ebben az összefüggésben a betegek úgy érzik, hogy egyedi igényeiket kielégítik.

Ahogy növekszik az érdeklődés a terület iránt, a kutatók folytatják az innovációt. Folyamatosan új felfedezések születnek, és a mélyreható kutatási és fejlesztési projektek az öregedésgátló összetevőktől a daganatok elleni antiproliferatív hatásig mindent lefednek. A jövőre nézve a mikoterápia az innovatív biofarmakológiai kezelések alapját képezheti – a modern orvostudomány és a kiegészítő terápia természetes, integratív és pluralista jövőjét jelezve.

Hivatkozások

  1. Sanodiya BS, Thakur GS, Baghel RK, Prasad G.B., Bisen PS Ganoderma lucidum: erős farmakológiai makrogomba. Curr Pharm Biotechnol. 2009; 10:717–742.
  2. Jayachandran, Muthukumaran és Xiao, Jianbo és Xu, Baojun. (2017). Az ehető gombák egészségjavító előnyeinek kritikai áttekintése a bélmikrobiótán keresztül. Nemzetközi Molekuláris Tudományok Folyóirata.
  3. Paola Rossi, Daniela Buonocore, Elisa Altobelli, Federico Brandalise, Valentina Cesaroni, Davide Iozzi, Elena Savino, Fulvio Marzatico, „Az edzési állapot értékelésének javítása állóképességi kerékpárosoknál: A Ganoderma lucidum és az Ophiocordyceps sinensis étrend-kiegészítésének hatásai”, Bizonyítékokon alapuló kiegészítő és alternatív gyógyászat, vol. 2014, cikkazonosító 979613, 11 oldal, 2014.
  4. Zhao S, Gao Q, Rong C és mtsai. Az ehető és gyógygombák és bioaktív immunszabályozó termékeik immunmoduláló hatásai. J gombák (Bázel). 2020; 6(4):269. Közzétéve: 2020. november 8.
  5. Torkelson CJ, Sweet E, Martzen MR, Sasagawa M, Wenner CA, Gay J, Putiri A, Standish LJ. A Trametes versicolor 1. fázisú klinikai vizsgálata emlőrákos nőknél. ISRN Oncol. 2012;2012:251632.
  6. Wang, Hang & Fu, Zhiming & Han, Chunchao. (2013). A kulináris-gyógyászati királyi napgomba (Agaricus blazei Murrill) gyógyászati értékei. Bizonyítékokon alapuló kiegészítő és alternatív orvoslás: eCAM. 2013. 842619. 10.1155/2013/842619.
  7. Mohsin M, Negi P, Ahmed Z. Vad Lingzhi vagy Reishi gyógygomba, Ganoderma lucidum (W.Curt. Fr.) P. Karst. antioxidáns aktivitásának és polifenoltartalmának meghatározása. (magasabb Basidiomycetes) India középső Himalája dombjaiból. Int J Med Gomba. 2011; 13(6):535-44.
  8. Matsuzaki H et al., (2013) A Ganoderma lucidum micélium táptalajából származó vízoldható kivonat antidepresszánsszerű hatásai patkányokban. BMC Kiegészítő és Alternatív Orvoslás 13, 370.
  9. Anderson KO, Getto CJ, Mendoza TR, Palmer SN, Wang XS, Reyes-Gibby CC, Cleeland CS. Fáradtság és alvászavar rákos betegeknél, klinikai depresszióban szenvedő betegeknél és közösségben élő felnőtteknél. J fájdalom tünet kezelni. 2003. április; 25(4):307-18.

Comments are closed.